Polacy to „najlepsi imigranci w UK”. Oto list biznesmena z Somerset, który warto przeczytać

  • 30.09.2016, 00:00 (aktualizacja 01.10.2016 11:52)
  • Redakcja
Podziel się:
Oceń:
„Dlaczego spośród wszystkich imigrantów, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii, to właśnie Polacy tak często spotykają się z negatywnym reakcjami i emocjami?” – pyta w liście do redakcji jednej z angielskich gazet Haydn Davies, przedsiębiorca z Coxley. Biznesmen przypomina w nim zasługi Polaków, którzy wspólnie z Wyspiarzami walczyli o wolność Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej i podkreśla, że naszym rodakom należy się ogromny szacunek.

Odważni, pełni woli walki i skłonni do największego poświęcenia w dobrej sprawie – taki portret Polaków wyłania się z listu nadesłanego do redakcji „Somerset Live”. Brytyjczyk, który miał dość szkalowania i pogardliwego traktowania polskich imigrantów, postanowił wyliczyć i opisać w nim najważniejsze zasługi naszych rodaków. W ten sposób chciał przeciwdziałać atakom z nienawiści, których ofiarami coraz częściej padają mieszkający na Wyspach Polacy.

„Żaden inny naród europejski nie walczył podczas wojny tak długo i tak zaciekle, jak Polacy. Żaden również nie wycierpiał tak wiele, jak oni” – pisze Davies. „Po inwazji na Polskę w 1939 roku tysiące Polaków przedostały się do Wielkiej Brytanii, by ramię w ramię z naszymi dziadami i pradziadami walczyć o wolność. Lotnicy legendarnego Dywizjonu 303 byli najskuteczniejszymi pilotami w całej Bitwie o Anglię. Co więcej, to właśnie polscy kryptolodzy jako pierwsi rozszyfrowali mechanizm Enigmy i przekazali swoje opracowania kolegom z Bletchley Park, dzięki czemu udało się ocalić około 20 milionów ludzkich istnień, a wojna trwała około dwa lata krócej, niż mogła. Polacy dokonali czegoś absolutnie niezwykłego w historii współczesnej” – tłumaczy w liście Brytyjczyk. „A teraz wnuki polskich bohaterów pragną tylko spokojnie żyć i pracować w Wielkiej Brytanii” - dodaje.

„Nikt nie może zaprzeczyć, że Polacy to przyzwoici, ciężko pracujący ludzie. To również najprawdopodobniej najlepsi imigranci w UK. Przecież wielu ich przodków oddało życie za nasz kraj. Najwyższy czas, byśmy sobie to uświadomili” – podsumowuje przedsiębiorca z Somerset.

Redakcja

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

synowa
synowa 3.10.2016, 13:56
Kiedy mój teść ,pod wodzą Andersa walczył,przedostali się do GB-
po zakończeniu wojny ,brytyjczycy pytali: dlaczego do PL nie wracają
,przecież wojna się skończyła. No i wrócił. Zawsze obcy to obcy
i będzie trakowany po macoszemu.
Jarek
Jarek 1.10.2016, 22:15
Sądzę, że my, tak jak wiele innych nacji, chcemy jednego:
świętego spokoju. Chcemy uczciwie zarabiać na chleb, i aby nikt nam
w tym nie przeszkadzał. Historia historią, nikogo to dzisiaj już
nie obchodzi, bo co tam dywizjon 303 albo sławetna defilada
zwycięstwa z 1946 r., z której naszych wyproszono na rozkaz
Stalina.... Anglicy co nieco zaczynają kojarzyć; zarozumiali,
żałośnie niedouczeni, pyszni , intelektualnie odstają od
europejskich standardów i chyba to jakoś tam postrzegają,
przynajmniej ci bardziej światli, jak ten biznesmen.
M.C
M.C 1.10.2016, 21:16
Wiecie mieszkam nie daleko od tego człowieka w somerset on zatrudnia
Polaków jak wiele fabryk w okolicy i większość pracowników to
Polacy i Litwini a nie jak tu co niektórzy piszą Ruscy oni nie mogą
legalnie przebywać w UK.Tylko na wize i jest ich bardzo mało.Są
też na litewskich paszportach ale to nie liczni .Tu w Someset
doceniają Polaków Litwinów i nie widze żeby jakoś normalnie
żyjący Polacy czy inni obcokrajowcy sie źle zachowywali .Wiadomo
jak wszedzie są melele i i nygusy tak oni siedza pod polskimi
sklepami i wystawiają nam opinie ale to nie powód by skreślać
wszystkich .A co do pana z Coxley to jego manifest jak wiele tutaj
ludzi na nas nie powie źle.Wielu starszch ludzi mówi mój ojciec
był z Wrocławia z Krakowa itd. Moja landlordka jest po 70tce jej
ojciec Polak z Gdańska wiec tu Polskie korzenie ma olbrzmia ilość
Anglików.A pan opisał pieknie historje tylko jednego nie dopisał
że za krew naszch dziadków i pradziadków Churchil sprzedał nas w
Jałche z Ruzweltem w rece Stalina. Moje zdanie jest takie że
właśnie ten fakt anglików boli i nie wiedzą jak na to reagować i
z tąd ta agresja miedzy innymi dziekuje.ps. to tylko moja opinia i
moje zdanie.
Mariusz
Mariusz 1.10.2016, 18:21
Nastac na angoli...i sposcic wode...najlepsze lekarstwo na sraczke....
AFD
AFD 1.10.2016, 14:56
Na razie to doceniam wasz jezyk polski.Dzicz niepismienna!
Grd
Grd 1.10.2016, 12:25
Je...bac to polacy powinni zaczac brac zasilki benefity jak to robia
marokance w Hollandii!! Wtedy nas docenia!! Jak kilka millionow ludzi
w europie pujdze na zasilek wtedy nas docenia!!
Danman
Danman 1.10.2016, 11:49
AFD widze ze jestes typowym lewakiem,to i pewnie pederastâ bo takim
frajerom jak ty to nie prEazkadza haha.Idz do Urbana i ponagrywaj z
nim filmiki na yt.łajzo!!!
AFD
AFD 1.10.2016, 11:25
Historia to barwne opowiastki podkoloryzowane zazwyczaj,patrz na
polakow i ruskich jak sie zachowuja,co z soba reprezentuja,osiagniecia
etc dzicz ogolnie mowiac.
Prawda
Prawda 1.10.2016, 10:30
AFD jak nie masz pojęcia o polskiej historii to wogole nie komentuj o
nie obrażaj pajacyku bo sam.jestes zakałą [email protected]
AFD
AFD 1.10.2016, 09:51
Kto pisal?hehe pewnie na zlecenie dudy albo kaczki...polacy obok
ruskich to najwieksza zakala w Europie.
Barbara
Barbara 1.10.2016, 07:49
Dziękuję, że są jeszcze Anglicy, , którzy nas doceniają.
Pozdrawiam serdecznie. :-)
Bezsenny
Bezsenny 1.10.2016, 07:28
Szkoda, że czyta się o tym tylko tutaj, a nie ogląda w BBC.
Zdzichu
Zdzichu 1.10.2016, 04:58
Wreszcie ktos pisze o nas dobrze.
Wdzięczny Polak
Wdzięczny Polak 30.09.2016, 23:39
Panu który to napisał , życzę zdrowia i serdecznie dziękuję za
miłe słowa o naszych lotnikach i za pamięć o Polakach !
Włodzimierz z Łodzi
Włodzimierz z Łodzi 30.09.2016, 23:33
Ten Anglik ma rację , nasi rodacy którzy wyjechali do Wielkiej
Brytanii i nie tylko , ciężko pracują i płacą podatki ! Polacy
wyjeżdżając za chlebem nie liczyli na socjal , tylko chcieli
uczciwie pracować ! Nie mogę zrozumieć za co nas tak źle traktują
, jakie i o co mają do nas pretensję ! Zupełnie nie mogę tego
zrozumieć ! Ja myślę że ktoś z rządu Wielkiej Brytanii powinien
wystąpić w TV i naświetlić sprawę Polaków , tak mi się wydaje !
Karol
Karol 30.09.2016, 20:47
Brytyjczycy zrozumieją może a przede wszystkim młodzież w co
wątpię puki nie stracą to co im w Wielkiej Brytanii pomagamy i na
nich zarabiamy
Seb
Seb 30.09.2016, 20:18
To właśnie nazywa się nauką historii, tyle że w angielskich
szkołach dzieciaki tego się nie uczą bo musieli by przyznać że
ich dziadkowie zachowali się jak 39' tchórze i 45' oszuści wobec
Polaków
lucy
lucy 30.09.2016, 19:25
Tak wiele zawdzieczamy tak niewielu. O Polakach mowil Churchill. Gdyby
nie Polacy Anglia mogłaby być teraz niemiecka. Milo ze ktos ten fakt
przypomnial. Super !!!
Alicja
Alicja 30.09.2016, 19:24
Dobrze że choć jeden anglik pamiętał o zasługach naszych
przodków w bitwie o Anglię. Może gdyby uczono ich na lekcjach
historii o naszym kraju i czasach wojny,mieliby lepsze zdanie o naszym
narodzie.
Arko