Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza w Enfield

  • 07.11.2017, 15:07 (aktualizacja 09.11.2017, 00:47)
  • Wiadomości Londyn www.cooltura24.co.uk

Podziel się:

Oceń:

W Polskiej Szkole w Enfield pracują ludzie, którzy wierzą, że warto to robić dla naszych dzieci w tej nieco zapomnianej części Londynu – mówi dyrektor placówki, Grażyna Mączkowska.

Gdy szkoła zaczynała swoją działalność, nie bardzo wiedzieliśmy, jak to wszystko zrobić, ale pomoc seniorów, którzy sami założyli podobną szkołę dla własnych dzieci w latach 1960-75 oraz parafię św. Krzyża w Waltham Cross, wiele uprościła i związała nas na stałe. Do dziś to właśnie w kościele odbywają się akademie i jasełka, jako podziękowanie dla generacji powojennej, która po wejściu do UE przyjęła nas tu z otwartymi ramionami. Liczyli, że będziemy kontynuowali ich dzieło. Byliśmy wdzięczni – zbudowali to wszystko od 1947 r. i chcieli się z nami tym dzielić.

W naszej szkole zawsze się dużo działo. Realizowaliśmy wiele projektów, ucząc się i bawiąc: projekt dla Award 4 All pt. „What’s in your head”, zrealizowany przy pomocy Enfield Voluntary Action, był dla nas okazją do współpracy z turecką szkołą, Młodzieżowym Somalijskim Klubem Futbolowym oraz jamajskim teatrem. Chcieliśmy wszyscy zaprotestować przeciwko przemocy i śmierci 6 młodych ludzi w Edmonton. Postanowiliśmy poznać nasze kultury i tradycje, aby tolerancja wyparła przemoc. W 2009 roku wzięliśmy udział w prawie 2-letnim projekcie „Trzy generacje polskich emigrantów w Enfield”, sfinansowanym przez Heritage Lottery Fund i wartym £45,000. Działaliśmy zaledwie od 2 lat, ale wsparło nas wiele polskich organizacji – Polska Macierz Szkolna, Muzeum Polski Podziemnej, Muzeum Sikorskiego oraz Middlesex University. Wiedzieliśmy, że nie możemy nikogo zawieść. Wtedy to zrealizowaliśmy „learning pack” dla angielskich szkół pt. „Welcome to Poland”, przeprowadziliśmy 34 wywiady z przedstwicielami różnych pokoleń Polaków, zamieszkujących Enfield. Później został opracowany i opublikowany raport z tych wywiadów. W czasie tego projektu został również opracowany raport pt. „Wizerunek Polaków w brytyjskiej prasie – od czasu wojny do dnia dzisiejszego”. Wtedy też dzieci i rodzice zwiedzili RAF Museum, Muzeum Sikorskiego, a na koniec odbyła się w Forty Hall 6-tygodniowa wystawa „Mała Polska w Enfield”, gdzie przy wsparciu tamtejszego muzeum, lokalnego urzędu (ang. council) i naszych seniorów, pokazaliśmy eksponaty związane z historią życia tych 3 pokoleń Polaków.

Później już staraliśmy się skupić na edukacji i rozwoju szkoły. Szkoła rozrosła się z 12 uczniów na początku do 420! Mamy 11 roczników i 26 klas. Nasi uczniowie bardzo dobrze zdają egzaminy GCSE i A- level. Dbamy o to, aby dzieci chciały do nas przychodzić. Tu uczą się języka, tradycji i kultury polskiej. Pracuje dla nas wolontaryjnie wiele osób, mamy prężny komitet rodzicielski i działają też trójki klasowe. 6 maja 2017 właśnie przy pomocy rodziców, nauczycieli, sponsorów, naszych uczniów i osób związanych od lat ze szkołą, zorganizowaliśmy jubileusz 10-lecia PSS Enfield. Była to przednia zabawa z mnóstwem atrakcji i pysznym jedzeniem. Wsparły nas lokalne polskie biznesy, Barclays Bank oraz radio Banita. Odwiedziła nas w tym dniu burmistrz Enfield i honorowa prezes Polskiej Macierzy Szkolnej A.Podhorodecka oraz inni zaproszeni goście.

Co roku w czerwcu bierzemy udział w Dniu Dziecka Polskich Szkół w Laxton Hall. Lubimy ten dzień na łonie natury. Dzieci wraz z rodzicami bawią się, biorąc udział w różnych konkurencjach, np. zajęliśmy 2. miejsce w siatkowce, a nauczyciele zdobyli 1. miejsce w konkursie polskich szkół.

We wrześniu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Nasi nauczyciele zaproponowali zorganizowanie klubów zainteresowań. Za symbolicznego £1 dzieci biorą udział w zajęciach plastycznych, projektowania i szycia, rytmiki, chóru, kółka teatralnego. Jest również Homework Club, gdzie dziecko może uzyskać pomoc w odrobieniu lekcji w obu językach. Wszystko to poza godzinami lekcyjnymi.

30 września gościł w naszych skromnych prograch teatrzyk „Katarsis” z przedstawieniem dla dzieci „Domek z piernika”. Mimo lekkiego strachu przed złym wilkiem, uczniowie byli zachwyceni i poprosili o kolejne przedstawienie, może już nawet na Mikołajki. Planujemy również, aby ten teatr wystawił spektakl dla dorosłych.

Nasza szkoła to żywy organizm. Każdy, kto się o nią otrze, zostawia część swego serca i przyczynia się do budowania czegoś dobrego. Wiele osób, które pracowały dla nas, realizuje teraz już inne rzeczy. Zawsze jednak chętnie wracają, aby nas wesprzeć w różnych projektach.

Cieszę się, że tak jest, bo myślę, że nie tylko nasza szkoła, ale cała społeczność w Enfield ma ogromny potencjal i współpraca organizacji polskich, działających na tym terenie, może przynieść nam wszystkim wiele dobrego.

 

London Enfield – Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza

Szkoła została zarejestrowana w Polskiej Macierzy Szkolnej 25.06.2006 roku. Pierwsze lekcje odbyły się natomiast 11.11.2006 roku. Jest kontynuacją szkoły parafii w Waltham Cross, działającej w siedzibie sióstr Nazaretanek w Enfield w latach 1960-1975.

W chwili obecnej w szkole uczy się 420 dzieci w 26 klasach, począwszy od przedszkola młodszego (3-latki) do klasy A2 (druga część egzaminu A-level, 16-17 lat). Funkcjonuje także klasa języka polskiego jako drugiego. Po cotygodniowych zajęciach szkolnych działają kluby: plastyczny – Monika Nowicka; zajęcia muzyczno-rytmiczne – Aneta Staniec; szycie i projektowanie – Marzena Chojnacka, a tuż po feriach rusza klub gier planszowych – Grażyna Mirczuk.

Zarząd szkoły tworzą: dyrektor  Grażyna Mączkowska, zastępca Aneta Staniec, senior teacher Jolanta Duraj, księgowość Agnieszka Ozdemir, Paweł Saller członek zarządu. Poza zarządem jest sekretarz Artur Zalewski.

Pracuje w niej 34 nauczycieli i 29 asystentów. Działa również bardzo prężny Komitet Rodzicielski, który powstał w ramach przygotowań do jubileuszu 10-lecia szkoły i nadal pomaga w organizacji i działaniu szkoły – imprezy, zabawy, kiermasz szkolny raz w miesiacu, zaopatrzenie.

W szkole co roku odbywają się: pasowanie na pierwszoklasistów w szkole, w parafii św. Krzyża w Waltham Cross, akademia 11 listopada (przygotowują klasy 8.), Mikołajki, jasełka (w tym roku przygotowują klasy pierwsze), kiermasz wielkanocny zorganizowany w szkole przez działającą od 7 lat panią Martę Ozdemir; na początku maja akademia 3-majowa. Co roku tłumnie (3-4 autobusy) szkoła bierze udział w Dniu Sportu Polskich Szkół w Laxton Hall.

W tym roku obchodzony był jubileusz 10-lecia szkoły, który składał się z części oficjalnej z zaproszonymi gośćmi: m.in. z major of Enfield Aleksandrą Podhorodecką, dyrekcją Nightingale Academy, EVA (Enfield Voluntary Action) i ECYPS (Enfield Children and Young Person Services). Część oficjalną przygotowała nauczycielka GCSE Bożena Kowalska wraz z nauczycielem kl.5 Edytą Jelen.

Szkoła współpracuje z Councilem w Enfield. Jest zapraszana na festiwale w Enfield, Enfield Voluntary Action – w zakresie realizacji standardów angielskich i szkoleń. ECYPS – Shamima Rahman – pomaga w realizacji DBS i CRB oraz kadry szkolnej w Child Protection, a także w zakresie szkoleń – np. pierwszej pomocy lub pracy z trudnymi dziećmi.

Polska Szkoła Sobotnia im. Adama Mickiewicza współpracuje także z Polską Macierzą Szkolną, począwszy od porad, konferencji programowych dla nauczycieli i młodzieży, poprzez wspieranie zarządu w sprawach organizacyjnych i merytorycznych, aż po księgarnię PMS, zaopatrującą w świadectwa, książki czy część podręczników.


Dariusz A. Zeller


 

Wiadomości Londyn www.cooltura24.co.uk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe