Polska szkoła sobotnia im. T. Kościuszki na Ealingu

  • 08.11.2017, 13:12 (aktualizacja 09.11.2017, 00:46)
  • Wiadomości Londyn www.Cooltura24.co.uk
Podziel się:
Oceń:
Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. T. Kościuszki na londyńskim Ealingu, od momentu otwarcia 67 lat temu, dotrzymuje wierności polskim korzeniom, kultywuje polską tożsamość i pozostaje cząstką Polski na obczyźnie.

Szkoła jest ośrodkiem polskości dla wielu pokoleń dzieci, zarówno tych które urodziły się w Wielkiej Brytanii, jak i tych, które przyjechały z Polski.

Placówka prowadzona jest społecznie przez rodziców dzieci do niej uczęszczających, którzy bez żadnego wynagrodzenia dokładają wszelkich starań, aby funkcjonowała na co dzień i miała zapewnioną przyszłość.

Misja szkoły: „Polski język i kultura dla wszystkich”

Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. T. Kościuszki na londyńskim Ealingu, od momentu jej otwarcia 67 lat temu, dotrzymuje wierności polskim korzeniom, kultywuje polską tożsamość i pozostaje cząstką Polski na obczyźnie.

Szkoła jest ośrodkiem polskości dla wielu pokoleń dzieci, zarówno tych, które urodziły się w Wielkiej Brytanii, jak i tych, które przyjechały z Polski.

Szkoła jest prowadzona społecznie przez rodziców dzieci do niej uczęszczających, którzy bez żadnego wynagrodzenia dokładają wszelkich starań, aby funkcjonowała na co dzień i miała zapewnioną przyszłość.

Jak zaczynaliśmy?

Szkoła została założona w roku 1950 z inicjatywy ks. prałata Adama Wróbla. Uczyło się w niej wtedy 19 uczniów. W roku 1952 przyjęliśmy program edukacyjny Polskiej Macierzy Szkolnej, jako podstawę nauczania. W latach sześćdziesiątych do szkoły uczęszczało już prawie 200 uczniów. W roku 1967 przyjęliśmy imię Tadeusza Kościuszki. Na początku nowego stulecia szkoła miała ponad 500 uczniów, a wstąpienie Polski do UE jeszcze bardziej zwiększyło zainteresowanie nią. W roku 2006 zarejestrowaliśmy się jako organizacja charytatywna.

Działalność bieżąca szkoły

W naszej szkole uczy się w 35-ciu klasach 603 dzieci, w wieku od 4 do 18 lat. Prowadzimy lekcje z języka polskiego, historii, geografii i religii. Cykl edukacyjny kończy się państwowymi egzaminami GCSE i A2, dającymi uczniom dodatkowe stopnie przy staraniu się na studia.

Nad stroną dydaktyczną szkoły czuwa dyrektor z dwójką swoich zastępców. Kierują oni gronem pedagogicznym składającym się z 35-ciu wychowawców, 8-miu nauczycieli przedmiotowych, 15-tu asystentów w klasach młodszych.

Kierowaniem tą złożoną instytucją zajmuje się Zarząd Szkoły, składający się z 11-tu Powierników (ang. Trustees). Wspomagany jest przez 20-tu rodziców działających w ramach Koła Rodzicielskiego. Obie te grupy to rodzice posiadający dzieci w szkole, pracujący na jej rzecz bezinteresownie i całkowicie społecznie. Zatrudniamy też 6-ciu pracowników administracji.

Wyróżnienia jakie otrzymała szkoła

Za swoją działalność w nauczaniu języka polskiego oraz za działalność na rzecz innych Społeczności nasza szkoła otrzymała szereg wyróżnień. W roku 2011 zostaliśmy uhonorowani polskim odznaczeniem państwowym „Pro Memoria”, które przyznawane jest „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu”.

W roku 2017 otrzymaliśmy najwyższe brytyjskie odznaczenie jakie może otrzymać organizacja: ‘Queen’s Award for Voluntary Service’ (QAVS), przyznawane corocznie przez Królową Elżbietę II za pracę społeczną, równoważne orderowi MBE.

Wyróżnienia te pokazują jak wysoko oceniana jest nasza działalność na różnych płaszczyznach społecznych.

Z czego żyjemy?

Nasza Szkoła jako jedna z niewielu ma status organizacji charytatywnej. Narzuca on nam dodatkowe wymagania dotyczące rygorów zarządzania. Jednocześnie ułatwia zbieranie tak potrzebnych funduszy. Nie chcąc bowiem obciążać rodziców wszystkimi kosztami, Zarząd Szkoły wkłada wiele wysiłku w pozyskiwanie dodatkowych środków.

Staramy się o dofinansowanie z organizacji polskich, a także rozpoczęliśmy szeroką współpracę sponsorską z polskimi firmami, które oferują polskiej społeczności naszym zdaniem etyczne usługi i towary. Organizujemy też wewnętrzne imprezy, tzw. „fundraising” dla dzieci, rodziców i grona pedagogicznego, takie jak Bal Walentynkowy, Letni Festyn, kiermasze świąteczne. Przy wspólnej zabawie i integrując szkolną społeczność staramy się jednocześnie podreperować stan finansowy szkoły.

Działamy dla siebie...

Organizujemy imprezy, których celem jest pogłębianie nauczania oraz zwiększanie integracji w ramach społeczności polskiej. Do takich należały prelekcja lokalnej policji na temat zachowania ostrożności i bezpieczeństwa, spotkanie autorskie uczniów z dziennikarką i pisarką Małgorzatą Kupiszewską, wizyta w szkole ambasadora RP w Londynie dra Arkadego Rzegockiego, przedstawienia teatralne, konkursy wiedzy i recytatorskie, opłatek dla grona nauczycielskiego, pracowników i wolontariuszy.

Dbamy też o naszych nauczycieli. Uczestniczą oni w kursach i szkoleniach. Dla nich jest to forma dalszego rozwoju zawodowego, a dla rodziców oznacza to bardziej efektywne nauczanie naszych dzieci.

… i dla innych

Bierzemy aktywny udział w życiu szerszej społeczności polonijnej w Wielkiej Brytanii. Nasze delegacje są zawsze obecne na obchodach rocznic patriotycznych pod Pomnikiem Katyńskim i Pomnikiem Lotników, a także na Mszach Świętych z okazji obchodów świąt narodowych. Uważamy, że jest to częścią wychowywania dzieci w polskiej kulturze i tradycji.

Nasza szkoła zlokalizowana jest niedaleko Ealing Broadway, w budynkach szkoły St.Benedicts. Dalsze informacje o nas można zdobyć odwiedzając naszą stronę internetową www.szkola.org lub pisząc na adres [email protected]. Zapraszamy!

 

Prezes Jarosław Skręta:

„Ambicją naszej szkoły jest dążenie do doskonałości we wszystkim co robimy: w uzyskiwaniu najwyższych wyników z egzaminów oraz w efektywnym prowadzeniu i zarządzaniu tak złożoną instytucją jaką jest nasza szkoła. W mojej opinii jedno idzie w parze z drugim. Pozytywne dążenia grona pedagogicznego motywująco udzielają się zarządowi i wolontariuszom. Z kolei ich efektywne działania pozwalają gronu nauczycielskiemu lepiej koncentrować się na tym co najważniejsze: nauczaniu i wychowywaniu dzieci. Przez wiele lat takiego podejścia osiągnęliśmy w tym zakresie wiele, ale życie stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Dlatego nie ustajemy w szukaniu dalszej poprawy.”

 

 

 

Polska Sobotnia Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki

St. Benedict’s School, 54 Eaton Rise, London, W5 2ES
07970 107691 / [email protected] / www.szkola.org


Dariusz A. Zeller


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Polska Szkoła im. Adama Mickiewicza w Enfield

Wiadomości Londyn www.Cooltura24.co.uk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe