Polska Szkoła Sobotnia im. Henryka Sienkiewicza w Wood Lane

  • 21.11.2017, 12:12 (aktualizacja 23.11.2017, 14:35)
  • Dariusz A. Zeller
Podziel się:
Oceń:
Szkoła działa od 11 listopada 2006 roku. Dokładnie tego dnia, prawie 11 lat temu, w sobotę, w dzień rocznicy odzyskania niepodległości, w budynku słynnej londyńskiej The London Oratory School spotkało się około 100 osób.

Byli to ludzie, którzy raczej nie znali się wcześniej. Większość z nich to dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat – około 70, liczna grupa rodziców i odpowiednia grupa świeżo zatrudnionych, wykwalifikowanych nauczycieli. Założenie nowej szkoły było moją wizją od czasu, kiedy pracując jeszcze dla polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki na Ealingu widziałem, jak po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej boleśnie brakowało miejsc w systemie istniejących szkół sobotnich dla dzieci, które przybyły z kraju. Te nowe dzieci bardzo potrzebowały oazy polskości, szczególnie w tym wczesnym okresie adaptacji w nowych warunkach emigracyjnych.

Upłynęło prawie 11 lat. Szkoła liczy ok. 200 uczniów, zatrudnia 12 nauczycielek i 5 asystentów. Przyjmujemy dzieci od czwartego roku życia (ukończone 4 lata do 31 sierpnia). Te najmłodsze dzieci są w grupie przedszkolnej. W szkole podstawowej jest 7 klas, w gimnazjum są cztery klasy.

Zatrudniamy również dyrektora (Wojciech Poza) i jego zastępcę (Wanda Adach). Szkoła jest w znacznym stopniu wspierana przez grupę społecznie pracujących ochotników, którymi są rodzice naszych uczniów; stanowią oni Zarząd szkoły z Arturem Kramarczykiem na czele, jako prezesem. Zarząd i ochotnicy prowadzą w naszej szkole kawiarnię, organizują dyżury w czasie przerwy, organizują wydarzenia, takie jak kiermasze przedświąteczne, quiz night, BBQ, dzień sportu, w celu zebrania funduszy. W ubiegłym tygodniu grupa uczniów i rodziców, zorganizowana przez członka Zarządu – Anetę Helowicz, po raz kolejny, 28 października, porządkowała groby polskich lotników na cmentarzu Northwood w Londynie. Spotykali się pod Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt, aby uczcić ich pamięć, a następnie udali się na cmentarz.

Szkoła prowadzi bardzo ścisłą współpracę z parafią św. Wojciecha Little Brompton.

Ksiądz proboszcz Bartosz Rajewski jest członkiem Zarządu i częstym gościem, celebruje u nas msze okolicznościowe, organizuje katechezę i przygotowuje do Pierwszej Komunii Świętej.

Program nauczania w szkole jest ustalony w oparciu o Podstawę Programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wystawiane przez nas świadectwa o tym informują i dla rodzin, które decydują się powrócić do kraju, ułatwia to znacznie znalezienie odpowiedniego miejsca dla dzieci w szkole w Polsce. Świadectwa wystawiane przez polskie szkoły sobotnie i szkolne punkty konsultacyjne, działające przy ambasadzie RP, posiadają jednakowy status prawny.

Przygotowujemy dzieci do egzaminów na poziomie GCSE i poziomie A-Level. Uzyskiwane podczas egzaminów wyniki są fenomenalnie wysokie. Punkty uzyskane na egzaminie A-Level z polskiego ułatwiają naszym dzieciom dostęp do wyższej uczelni.  

Nie uczymy tylko języka polskiego. Szkoła z nazwy jest Polską Szkołą Przedmiotów Ojczystych. Uczymy również elementów historii i geografii, dotyczących Polski, o których to elementach dzieci nie nauczą się w szkołach angielskich. Co dwa tygodnie nasi uczniowie mają lekcje religii. Generalnie nie nauczamy innych przedmiotów jak matematyka czy nauki przyrodnicze. Edukację w tej dziedzinie otrzymują dzieci w szkołach angielskich. Stosujemy w Polsce nieco inne logarytmy i terminologie, i wywołuje to pewne zamieszanie. Jestem od ponad dwudziestu lat nauczycielem chemii w szkole średniej w Londynie i miałem okazję być świadkiem tego typu problemów. Nasze dzieci i tak chodzą jeden dodatkowy dzień do szkoły, nie ma konieczności, aby duplikowac coś, czego uczą się w swoich szkołach macierzystych, szczególnie, jeśli może to powodować zamieszanie. Korzystamy z bardzo dobrych materiałów dydaktycznych, publikowanych w Polsce. Polska udziela nam szerokiej pomocy, włączając wsparcie finansowe, przyznawane przez Senat za pośrednictwem organizacji Wspólnota Polska. Od pięciu lat szkoła mieści się w budynku Burlington Danes Academy w dzielnicy White City.  Dzięki owocnej współpracy z placówką, od której wynajmujemy budynek, mamy dostęp do sieci komputerowej, Internetu, interaktywnych tablic multimedialnych itd. W Polsce przygotowywane są różnorodne materiały multimedialne, dostępne na dyskach i online, z których regularnie korzystamy.  Nauczanie jest bardzo nowoczesne i interesujące. Organizowaliśmy telekonferencje ze szkołą w Polsce, gdzie dzieci, widząc się na ekranie, mogły nawzajem zadawać sobie pytania.  Ponieważ pracujemy w soboty, tego typu aktywności mogą mieć miejsce tylko od czasu do czasu.

W szkole działa drużyna zuchów i kółko teatralne, organizujemy też wycieczki do muzeów i wycieczki do POSK-u na różnego rodzaju organizowane tam imprezy, jak np. ostatnio spotkanie poświęcone rotmistrzowi Pileckiemu. Odwiedzają nas ciekawi goście, jak członkowie Polskiej Placówki Dyplomatycznej, odwiedził nas Major Szydło, który brał udział w bitwie o Monte Cassino, odwiedzali nas członkowie starszej Polonii i opowiadali o życiu w obozach na Syberii czy w Indiach.

Prowadzimy ścisłą współpracę z Polską Macierzą Szkolną, która nas wspiera i jest dla nas wartościowym „ciałem doradczym”.  Współpracujemy z polskimi placówkami dyplomatycznymi – otrzymaliśmy od nich wiele wsparcia, a w ubiegłym roku szkolnym w czasie uroczystości dziesięciolecia, Konsul Generalny nadał szkole sztandar, ufundowany przez ambasadę RP.

W szkole regularnie przyjmuje logopeda i psycholog.

Cele szkoły, poza nauką języka polskiego i przygotowaniem do egzaminów na poziomach GCSE i A-Level, obejmują elementy historii i geografii Polski, naukę religii oraz poznanie dziedzictwa kulturowego i religijnego naszych przodków.

Szkoła przyjmuje nowych uczniów na wielu poziomach przez cały rok, ale główne zapisy odbywają się w dniach 23 i 30 czerwca oraz 8 września 2018 roku.

Więcej informacji na www.polska-szkola-rok.com lub tel. 07868607736 lub tel. 07963433391, e-mail: [email protected].

ROK Ruch Oświatowo-Kulturalny Polska Szkoła im. Henryka Sienkiewicza 

Burlington Danes Academy,

Wood Lane London

W12 0HR

Dariusz A. Zeller

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe