Polska Szkoła im. Jana Kochanowskiego w Northolt

  • 01.12.2017, 15:39
  • Aleksandra Awizen, Dariusz A. Zeller

Podziel się:

Oceń:

Pierwszy dzwonek dla polskich dzieci w szkole im. Jana Kochanowskiego zadzwonił 13 września 2014 roku. W tym dniu w szkolnych murach budynku Alec Reed Academy zawitało 105 uczniów w towarzystwie rodziców, aby wspólnie z założycielami placówki oraz gronem pedagogicznym, w podniosłej atmosferze, mszą świętą rozpocząć pierwszy rok nauki w tej placówce.

Dzieci w naszej szkole uczą się języka polskiego, wraz z najistotniejszymi elementami wiedzy o Polsce, historii oraz geografii naszej ojczyzny, a także jednego z głównych elementów, tworzących krajobraz społeczny religii chrześcijańskiej wraz z jej etosem.

,,A komu droga otwarta do nieba, to tym, co służą ojczyźnie" – tak zwykł mówić nasz patron, Jan Kochanowski. Słowa te zostały przez nas przyjęte jako motto, którego treść wypełniamy każdej soboty.

To właśnie tu, na obczyźnie, nabierają one nowego znaczenia. W tym postanowieniu trwamy czwarty rok.

Obecnie w naszej szkole uczy się prawie 250 uczniów, od zerówki do klasy GCSE, w 11 oddziałach klasowych.

Opiekunem duchowym szkoły jest ks.Witold Kapuściński. W obydwu placówkach pracuje razem 22 nauczycieli oraz wolontariusze. Dla tych drugich, wolontariat w Polskiej Szkole jest często początkiem w karierze nauczycielskiej na Wyspach. Zachęcamy osoby z wykształceniem kierunkowym do kontaktu z dyrekcją szkoły. Po przebytym wolontariacie wystawiamy zaświadczenie.

Dbamy o to, aby każde z naszych dzieci było świadome i dumne ze swojego pochodzenia. Pielęgnujemy pamięć o naszych przodkach oraz dziedzictwie kulturowym. Włączamy się w akcje społeczne, nasi uczniowie sprzątają polskie groby. W rocznicę wybuchu II wojny światowej spotykamy się pod Pomnikiem Lotników Polskich, pamiętamy o ofiarach zbrodni katyńskiej i w hołdzie poległym składamy kwiaty na cmentarzu Gunnersbury.

Nawiązaliśmy szereg kontaktów: współpracujemy z Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej, także z Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Otrzymujemy wsparcie ze stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Senatu RP. Istotną funkcję wspierającą pełni również Polska Macierz Szkolna.

Okazjonalnie zapraszamy gości, rekolekcjonistów, przedstawicieli placówek dyplomatycznych, świadków historii oraz osoby zaprzyjaźnione ze szkołą.

Jako szkoła odpowiedzialna społecznie, organizujemy szkolenia dla nauczycieli Szkół Polonijnych oraz rodziców dzieci dwujęzycznych przy współpracy z ORPEG, jednostką funkcjonującą przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

W bieżącym roku szkolnym, zapowiada się kolejne szkolenie. Mimo iż szkolenia odbywają się regularnie, to wachlarz tematów jest nie do wyczerpania.

Organizujemy jasełka, akademie okolicznościowe, coroczny bal karnawałowy, wycieczkę szkolną na Wesoły Dzień Dziecka do Laxton Hall, wyjazdy do muzeów, obchodzimy Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Nasi uczniowie biorą udział w konkursach, w których zdobywają czołowe miejsca.

W szkole im. Jana Kochanowskiego prężnie działa Samorząd Uczniowski, który jest łącznikiem pomiędzy uczniami a nauczycielami. Dzieci w naszej szkole mają prawo głosu, organizują, wybierają, decydują.

Nabory do placówki odbywają się w kwietniu, zazwyczaj po świętach Zmartwychwstania Pańskiego. W tej chwili nie dysponujemy już wolnymi miejscami w klasach 1-3. Natomiast przyjmujemy uczniów od kl. 4 do GCSE.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie lokalnej społeczności, od września 2017 roku, powstał oddział naszej placówki – w dzielnicy Feltham, gdzie na dzień dzisiejszy uczęszcza 99 uczniów, w przedziale wiekowym od 4-11 lat.

Aleksandra Awizen

 

 

Dyrektor ds. Edukacji, mgr Magdalena Jakubanis:

Z edukacją polonijną jestem związana od 10 lat. Nauczanie dzieci w języku polskim i o Polsce jest moją pasją. Najważniejszym celem placówki jest rozwijanie umiejętności uczniów, w zakresie kompetencji języka polskiego, dlatego staramy się aby to, co okolicznościowe, było dodatkiem do szkoły, a nie szkoła dodatkiem do okoliczności.

Cieszę się, że mam swój udział w tworzeniu placówki oraz wkład w wychowanie młodych, pięknych ludzi, Polaków, w duchu miłości do kraju ojczystego

 

Aleksandra Awizen, Dariusz A. Zeller

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe