Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Największe sportowe sukcesy Polaków w 2017 roku

Historyczny sukces skoczków

6 stycznia

Gdyby ktoś przed rozpoczęciem 65. Turnieju Czterech Skoczni powiedział, że na jego podium stanie dwóch biało-czerwonych, prawdopodobnie nikt by w to nie uwierzył. A jednak, stało się! Kamil Stoch pierwszy, Piotr Żyła drugi, Maciej Kot czwarty – to końcowe wyniki austriacko-niemieckiej imprezy.

Kamil Stoch już przed Turniejem był jednym z faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji łącznej. I zadaniu podołał znakomicie. Generalnie tercet Kamil Stoch, Piotr Żyła i Maciej Kot idealnie trafili z formą i skakali najrówniej z całej stawki, począwszy od konkursu w Oberstdorfie, a skończywszy na Bischofshofen. Wysokie pozycje zajmowali też Dawid Kubacki i Stefan Hula, a w austriackiej części turnieju dobrze prezentował się również Jan Ziobro.

Kamil Stoch przekonał się, jak ciężki jest złoty orzeł, główna nagroda za zwycięstwo w tej imprezie. Podobna była droga Polaka na sam szczyt – naznaczona wieloma przeszkodami. Nic tak jednak nie cieszy kibica, jak widok mistrza, który po kilkudziesięciu miesiącach posuchy wraca na swoje miejsce. Czyli na najwyższy stopień podium. Niech ta chwila trwa jak najdłużej, najlepiej do zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu!

15 lipca

Łukasz Kubot i Brazylijczyk Marcelo Melo wygrali deblowy turniej na Wimbledonie! To było epickie starcie, po którym wybuchła niesamowita radość. Brazylijczyk padł na kort, a Polak zatańczył kankana.

Rozstawieni z czwórką tenisiści w finale pokonali turniejową „szesnastkę”, czyli Olivera Maracha i Mate Pavicia (5:7, 7:5, 7:6(2), 3:6, 13:11). Dla obu tenisistów był to drugi w historii wygrany turniej Wielkiego Szlema.

Zatem Kubot wygrał w parze z Marcelo Melo wielkoszlemowy Wimbledon oraz turnieje ATP World Tour Masters 1000 w Miami, Madrycie i Paryżu. Do tego obaj byli najlepsi w Den Bosch i Halle oraz osiągnęli finały imprez w Indian Wells, Waszyngtonie, Szanghaju i londyńskiego Masters. Wspaniałe osiągnięcie!

Łukasz Kubot z powodu większej liczby rozegranych turniejów zakończył 2017 rok na drugim miejscu w rankingu deblistów. Jednak dzięki temu Polak może się pochwalić wyższymi zarobkami od swojego partnera, Marcelo Melo. Lubinianin zarobił na światowych kortach 1 366 800 dolarów, co na liście najlepiej zarabiających tenisistów w 2017 roku daje mu 31. pozycję. Jeśli jednak uwzględni się tylko deblistów, to Polak jest numerem jeden. Drugi jest Melo, który rozegrał jeden turniej mniej od naszego zawodnika.

Generalnie w roku 2017 para Łukasz Kubot – Marcelo Melo zajęła pierwsze miejsce w rankingu par deblowych oraz została uznana przez ITF mistrzami świata.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Londynie

4-13 sierpnia

16. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które odbywały się od 4 do 13 sierpnia 2017 roku w Londynie przyniosły reprezentacji Polski osiem medali: 2 złote, 2 srebrne i 4 brązowe. Taki dorobek pozwolił nam zająć ósme miejsce w klasyfikacji medalowej i czwarte w punktowej.

Bezkonkurencyjni w konkursach rzutu młotem byli Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek. Adam Kszczot był drugi w biegu na 800 metrów, srebro zdobył też Piotr Lisek w skoku o tyczce. Brązowe medale wywalczyli zaś Wojciech Nowicki i Malwina Kopron w rzucie młotem, Kamila Lićwinko w skoku wzwyż i żeńska sztafeta 4x400 metrów.

Dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe medale pozwoliły zająć Polsce ósme miejsce w klasyfikacji medalowej, ale – co niezwykle istotne – jesteśmy w tym zestawieniu trzecią europejską siłą, po Francji i Wielkiej Brytanii. Przed nami znalazły się jeszcze tylko Stany Zjednoczone, Kenia, RPA, Chiny i Etiopia.

Znakomita jazda polskich kolarzy podczas Vuelta a Espana

19 sierpnia – 10 września

72. edycję VaE rozpoczęła tradycyjnie drużynowa jazda na czas, potem rozegrano 20 etapów indywidualnych, z których aż trzy z nich wygrali Polacy! Tomasz Marczyński (Team Omega Pharma-Lotto) został zwycięzcą szóstego oraz dwunastego odcinka. Dwa wygrane etapy i świetna postawa na kilku innych zasługuje na wielkie słowa uznania. Z kolei najszybciej do mety czternastego etapu dojechał Rafał Majka (Bora–Hansgrohe). Tydzień przed wygraną brązowy medalista igrzysk olimpijskich uplasował się na trzeciej pozycji. Dwukrotnie w czołowej trójce znalazł się też inny zawodnik grupy Bora-HansgrohePaweł Poljański, który dwa razy był drugi.

72. edycję ostatniego z wielkich tourów w tym sezonie (po Giro d’Italia i Tour de France)

wygrał Brytyjczyk Christopher Froome, który tym samym potwierdził swoją wyższość nad rywalami. Po triumfie w Tour de France lider ekipy Sky obrał sobie za cel zwycięstwo w Hiszpanii i jest tym samym trzecim kolarzem, który w jednym sezonie zgarnął TdF oraz VaE.

Awans piłkarskiej reprezentacji Polski na Mundial w Rosji

8 października

W niedzielę, 8 października cały kraj mógł świętować: Polska reprezentacja pokonała rywali z Czarnogóry na PGE Narodowym 4:2 i zapewniła sobie awans na mistrzostwa świata 2018 w Rosji.

W 10 meczach eliminacyjnych, Polska zdobyła 25 punktów na 30 możliwych, przegrywając jedynie na wyjeździe z Danią i remisując (także na wyjeździe) z Kazachstanem. Zdobyła 28 bramek, straciła 14. W grupie zajęliśmy pierwsze miejsce, co oznacza automatyczny awans do finałów mistrzostw świata 2018 w Rosji.

Królem strzelców eliminacji MŚ 2018 został Robert Lewandowski.

Snajper Bayernu Monachium zgromadził 16 bramek – o jedną więcej niż Cristiano Ronaldo. Lewandowski mógł zatem świętować koronę króla strzelców – i to już po raz drugi z rzędu, bo w eliminacjach Euro 2016 również był najskuteczniejszy (strzelił wówczas 13 goli).

Losowanie grup eliminacyjnych Mistrzostw Świata

1 grudnia

Losowanie grup piłkarskich mistrzostw świata 2018 odbyło się 1 grudnia w sali koncertowej Państwowego Pałacu Kremlowskiego. W jego wyniku Polska zmierzy się w grupie H z Kolumbią, Senegalem i Japonią.

Grupowe mecze biało-czerwoni rozegrają w trzech miastach: Moskwie, Kazaniu i Wołgogradzie. Pierwsze spotkanie odbędzie się w Moskwie na stadionie Otkrytije Arena, a rywalem biało-czerwonych będzie Senegal. Drugie starcie czeka Polaków w Kazaniu. Na Kazan Arena podopieczni Adama Nawałki zmierzą się z Kolumbią. Na zakończenie grupowych zmagań polska kadra uda się do Wołgogradu, gdzie czekać ją będzie pojedynek z Japonią.

Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca meczem Rosja – Arabia Saudyjska. Finał zostanie rozegrany 15 lipca. Oba spotkania odbędą się na moskiewskich Łużnikach.

Polska zagra w mistrzostwach świata po raz ósmy. Największe sukcesy przyniosły: występy w 1974 roku w RFN i osiem lat później w Hiszpanii, gdzie biało-czerwoni zajęli trzecią pozycję. Po raz ostatni uczestniczyli w mundialu w 2006 roku w Niemczech, gdzie nie wyszli z grupy.