Kartą na tacę! Pierwsza parafia w Polsce przyjmuje "na ofiarę" kartą!

  • 10.05.2018, 20:03 (aktualizacja 22.05.2018, 10:08)
  • Polski portal w Londynie www.cooltura24.co.uk
Podziel się:
Oceń:
Nadmorska Jastrzębia Góra znalazła się w awangardzie postępu: jak się okazuje, tamtejsza parafia uruchomiła właśnie elektroniczną tacę oraz możliwość dokonywania płatności kartą w kancelarii parafialnej oraz cmentarnej. W jej ślady zamierzają pójść kolejne parafie w Polsce - podaje portal INN POLAND

Kochani. Na usilne prośby naszych parafian i może nawet bardziej naszych gości – turystów i wczasowiczów – nasza parafia przystąpiła do programu Polska Bezgotówkowa – informuje parafia na swoim profilu na Facebooku.

Newsa podchwycił portal cashless.pl, który potwierdził informację u źródła. Jak się okazuje, odwiedzający Jastrzębią Górę turyści deklarowali, że chętnie dokonali by wpłat na rzecz parafii, ale rzadko dysponowali gotówką. W ślad za tym parafia zdecydowała się umożliwić płatności. Z pomocą pospieszyła fundacja Polska Bezgotówkowa, a obsługę terminali zapewniła firma Topcard.

Jak podkreśla cashless.pl to dopiero początek rewolucji w kościelnych finansach. O możliwość zastosowania tej technologii w kościołach miało już dopytywać kilku innych operatorów systemów płatniczych – a Polska Bezgotówkowa nie widzi przeszkód. Następny na liście ma być IT Card, który ma już zainteresowaną usługami płatniczymi parafię, choć póki co nie udziela informacji na temat potencjalnego klienta.

Oznacza to również, że zaledwie w kilka miesięcy po tym, jak elektroniczne „tace” pojawiły się w kościołach na Zachodzie, pomysł przyjmuje się również w Polsce. W styczniu na taką „ekstrwagancję” technologiczną pozwolił sobie jeden z paryskich kościołów. Sprawa ma znaczenie nie tylko rytualne czy symboliczne: w Paryżu statystyczny wierny zostawia na tacy zwykle około 100 euro w ciągu roku, cotygodniowa zbiórka na tacę odpowiada za niemal czwartą część wszystkich donacji przeznaczanych na francuski kościół katolicki. Jak łatwo policzyć, przy 600 mln euro donacji, będzie to zatem kwota nieco poniżej 150 mln euro. A to już konkret.

 

Polski portal w Londynie www.cooltura24.co.uk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe