Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Anglia po 55 latach znów zagra w finale Euro 2020. Kontrowersje wokół karnego!

Drużyna Anglii zwyciężyła środowe spotkanie z Duńczykami 2:1 na Wembley, przechodząc tym samym do Fazy Pucharowej Euro 2020. W internecie jednak zawrzało, ze względu na decyzję sędziego dotyczącą przyznania karnego podczas dogrywki, po tym jak Rahim Sterling padł na murawę biegnąc prosto do bramki. Harry Kane zdobył drugiego gola dla Anglii.

Autor: fot. Twitter

Spotkanie Anglia – Dania przysporzyło kibicom wiele emocji, gdyż stawką był finał Euro 2020. W 30. minucie Mikkel Damsgaard znakomitym uderzeniem z rzutu wolnego zapewnił Danii prowadzenie. Angielski bramkarz Jordan Pickford praktycznie nie miał szans obronić tego strzału. Była to pierwsza bramka po rzucie wolnym w kontekście całego turnieju.

Euforia Duńczyków nie trwała jednak długo, Anglicy z ogromną determinacją ruszyli w n bramkę przeciwnika. 9. minut po golu Duńczyków, Bukayo Saka wbiegł pod linię końcową i mocno zacentrował w kierunku bramki przeciwnika. Wszystko działo się w tak zawrotnym tempie, piłka odbiła się od interweniującego Simona Kjaera i wpadła do bramki. Mimo tego, że Raheema Sterlinga był tuż obok, pierwszy gol dla Anglii był niefortunnym samobójem. Był to 11 i zarazem rekordowy samobój na Euro 2020.

Druga połowa meczu zakończyła się remisem. Po krótkiej przerwie piłkarze ponownie weszli na boisko, aby rozegrać dogrywkę. W pierwszej połowie dodatkowych 30 minut meczu arbiter główny spotkania podjął decyzję, którą jedni nazywają kontrowersyjną, a inni wręcz skandaliczną. Danny Makkelie podyktował "jedenastkę" dla Anglików po faulu na Rahimie Sterlingu. Nie wszyscy jednak zgadzają się z arbitrem. Wielu twierdzi, że faulu nie było. Karny został jednak zatwierdzony po analizie VAR. Wybuchł skandal, który miał się już nigdy więcej nie wydarzyć na tego typu turniejach. Po to wynaleziono wideoweryfikację, znaną w skrócie jako VAR.

Tutaj możecie obejrzeć omówienie kontrowersyjnych aspektów meczu Anglia - Dania:

Kontrowersyjnego karnego Harry Kane przegrał pojedynek z bramkarzem, ale dostał drugą szansę. Padła bramka. Anglicy wygrali spotkanie z Duńczykami 2:1.

Postawę arbitra skomentował po meczu prezes PZPN Zbigniew Boniek, pisząc na swoim Twitterze: ,,Karny nie karny, będą dyskusje. Jedno jest pewne – wygrali lepsi”.

W niedzielę Anglia zagra w finale z Włochami.