Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Złoto i srebro dla Brytyjczyków w pływaniu na dystansie 200 metrach stylem dowolnym

Kolejny dobry dzień na igrzyskach olimpijskich w Tokio dla Wielkiej Brytanii. Złoty medal w pływaniu na 200 m stylem dowolnym zdobył Tom Dean. Srebro powędrowało do Duncana Scotta.

Autor: fot. Twitter / Team GB

Tom Dean pokonał dostałam z 200 m w 44,22 sekundy, bijąc rekord i zapewniając złoto Wielkiej Brytanii. Były to jego debiutanckie igrzyska.

Duncana Scott dopłynął do mety zaledwie 0,04 sekundy po swoim koledze z zespołu, zdobywając srebrny medal. Na trzecim miejscu u klasyfikował się Brazylijczyk Fernando Scheffer.

Po raz pierwszy od 1908 roku na podium olimpijskim stanęło razem dwóch brytyjskich pływaków.

21-letni Dean miał trudną drogę do Tokio. Dwukrotnie zachorował na koronawirusa w 2020 roku, który w pewnym momencie uniemożliwił mu „chodzenie po schodach bez kaszlu i świszczącego oddechu”. W wywiadzie dla BBC Sport wyznał, że przed Igrzyskami Olimpijskimi zmagał się z trudnościami na tle fizycznym i psychicznym, co było spowodowane niemożnością kontynuowania treningów w normalnym trybie.

„Trzytygodniowy powrót do treningu musiał być tak skonstruowany, aby zapobiec wszelkim długotrwałym uszkodzeniom serca i płuc, więc było to przerażające” – wyjaśnił Tom Dean.

Obaj pływacy wyglądali na zszokowanych ostatecznym wynikiem. W rozmowie z BBC Sport, Scott przyznał, że dla obu jest to  „niewiarygodny moment”.